Kot Kartuski – charakterystyka

Odmiana tego czworonoga, wywodzi się z terenów Afryki. Pierwsze okazy tego wspaniałego pupila trafiły w ręce Europejczyków dzięki zakonnikom. To oni, wracając z misji, często zabierali ze sobą do europy, w większości przypadków była to Francja, pojedyncze sztuki. Ku rozpaczy sympatyków już po drugiej wojnie zauważono, iż kot kartuski został praktycznie całkowicie przetrzebiony. By odratować a równocześnie również utrzymać odmianę, pozostałe koty zaczęto krzyżować z osobnikami kilku innych kocich ras. Kociak kartuski należy do pupili średniej wielkości. Kocie ciało powinno być mimo to zwarte i gibkie.

kartuski
Kot Kartuski – zdjęcie ze strony Rasykotow.pl

Z racji często powtarzajacych się krzyżówek tego kota z kotem brytyjskim niebieskim, maść kociego włosa możliwa jest jest w wszelkich odmianach błękitu. Czworonóg Kartuski zapewne może być doskonałym pupilem dla praktycznie każdej osoby, oczywiście pod pretekstem że ceni ona czworonogi i nie posiada ona na nie alergii. Kociak Kartuski z powodu swojego spokojnego charakteru, wspaniale nadaje się dla ludzi samotnych. Za pewno umilą długie godziny samotności.

Według znacznej liczby wielbicieli oraz hodowców, czworonogi wymienionej rasy szczególnie mocno przyzwyczajają się do swoich właścicieli. Nie powinno się więc stresować ich licznymi podróżami a także tęsknotą. Warto między innymi mieć świadomość iż dzięki swej gładkiej sierści, będąc opiekunem czworonoga wspomnianej odmiany, nie jesteśmy przymuszeni do notorycznego sprzątania sierści z naszych foteli oraz dywanów. Dla pielęgnacji futra, powinniśmy znaleźć kilkanaście minut na tydzień, by wyszczotkować jego futerko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *